W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Projekcie „Krokus”, współpracując z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holocauście oraz Żydowskim Muzeum „Galicja” w Krakowie. Na świecie przedsięwzięcie to funkcjonuje już od wielu lat, a każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację. Celem projektu jest umożliwienie jego uczestnikom poznania tematyki Holocaustu oraz uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw związanych z dyskryminacją, fanatyzmem, uprzedzeniami i nietolerancją.
W naszej szkole w realizację Projektu „Krokus” pod hasłem „Pamiętamy o Holocauście” aktywnie zaangażowali się uczniowie klas ósmych. Młodzież na lekcjach historii została poinformowana o idei i celach programu oraz poznała okoliczności zagłady narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. Ósmoklasiści przedstawili opracowane przez siebie prezentacje multimedialne na temat Szoah i postaw Polaków wobec Holocaustu.
W ramach projektu Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holocauście przesłało nam cebulki żółtych krokusów. W dniu 17 listopada bieżącego roku uczniowie klasy 8A posadzili na skwerze przed szkołą cebulki krokusów. Krokusy sadzone są jesienią, aby wraz z końcem zimy rozwinęły się jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję wraz z nadchodzącą wiosną.
Krokusy mają jednak przede wszystkim upamiętnić półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej. Kolor kwiatów nawiązuje do żółtych gwiazd Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano zakładać białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.
Z niecierpliwością będziemy obserwować rozwój roślin oraz czekać, aż pojawią się kwiatki, symbol nadziei i odradzającego się życia. Kwitnące wiosną krokusy przypomną nam o naszych rówieśnikach, którzy stracili życie w wyniku Holocaustu i II wojny światowej. Rośliny uświadomią nam również, iż nawet w obliczu najbardziej tragicznych zdarzeń, nowe życie odradza się, a nadzieja nie umiera.
Wspólna realizacja Projektu „Krokus” jest dla uczniów naszej szkoły nie tylko doskonałą lekcją historii, ale przede wszystkim nauką szacunku do drugiego człowieka i wrażliwości na ludzką krzywdę. Dbamy, by nasi uczniowie wkraczali w dorosłe życie świadomi, do jakich dramatów prowadzą nietolerancja, dyskryminacja, ksenofobia czy nacjonalizm. Mamy nadzieję, że dzięki temu ósmoklasiści opuszczą mury naszej szkoły jako młodzi ludzie otwarci na świat i jego różnorodność.
Ewa Zalewska