PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIORU DZIECKA Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IMIENIA HENRYKA SIENKIEWICZA W CHOROSZCZY


 Dzieci są przyprowadzane i odbierane do oddziału przedszkolnego przez rodziców (opiekunów prawnych). Są oni odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do placówki i z placówki do domu.

  1. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur. W przeciwnym wypadku żaden pracownik placówki nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
  2. Zajęcia opiekuńcze w oddziale przedszkolnym od godz. 7.00 do 8.00 i od 13.00 do 17.00.
  3. Zajęcia edukacyjne w oddziale przedszkolnym rozpoczynają się o godzinie 8.00, a kończą o godzinie 13.00.
  4. Dziecko powinno być wyposażone w niezbędne do pracy przybory szkolne.
  5. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać dzieci zdrowe.
  6. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do placówki.
  7. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat dla wychowawcy grupy.
  8. Dzieci, które dojeżdżają do placówki autobusem, po przyjeździe na miejsce są przekazane przez opiekuna pełniącego dyżur w pojeździe pod opiekę nauczyciela dyżurującego. Po zakończonych zajęciach dziecko zostaje przekazane pod opiekę opiekunowi w autobusie. Za bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy odpowiada opiekun w autobusie.
  9. Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców(opiekunów prawnych)
  10. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
  11. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub osoba przez niego upoważniona niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
  12. Z chwilą oddania dziecka rodzicom (opiekunom prawnym) lub osobie upoważnionej - za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.
  13. Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko.
  14. Placówka może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel placówki ma obowiązek zatrzymać dziecko w szkole do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca.
  15. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
  16. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy placówki, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie. W przypadku braku kontaktu z rodzicami dziecka dyrektor placówki lub osoba przez niego upoważniona powiadamia o tym fakcie komisariat policji.
  17. W wypadku dziecka korzystającego z transportu, gdy opiekun stwierdzi brak osoby odpowiedzialnej za dziecko na przystanku autobusowym, dziecko wraca do placówki, po czym placówka informuje o tym fakcie rodziców. W przypadku braku kontaktu z rodzicami dziecka dyrektor placówki lub osoba przez niego upoważniona powiadamia o tym fakcie komisariat policji.

 

 

Procedurę uzgodniono z przewoźnikiem firmą PKS Nova w dniu 1 grudnia 2021 roku.